CHROPYNĚ: Firma zničená obřím požárem vstává z popela, v Chropyni opět pustí linky

28.03.2012 16:18

Firma zničená obřím požárem vstává z popela, v Chropyni opět pustí linky

Téměř před rokem ji téměř kompletně zdevastoval obří požár, ztratila 70 procent zákazníků, propustila velkou část zaměstnanců. Nyní však společnost Remiva z Chropyně na Kroměřížsku, která se před ničivou pohromou věnovala recyklaci plastů, opět chystá spustit linky. Úřady s obnovením provozu souhlasí.

Trosky továrny v Chropyni, kterou takřka kompletně zničil požár v dubnu 2011. | foto: HZS Zlínského kraje

Loni v dubnu se v Chropyni rozhořel nejničivější požár, jaký hasiči ve Zlínském kraji pamatují. Oheň téměř kompletně zničil společnost Remiva, která ve městě recyklovala plastový odpad.

Nyní úřady rozhodly, že provoz neohrožuje životní prostředí a smí se znovu otevřít. "Doděláme protipožární opatření a začneme," věří majitel společnosti Miroslav Vala. Recyklační linky tak znovu spustí zřejmě na přelomu května a června. Namísto původních 15 však budou jen tři. Také lidí firma zaměstná podstatně méně než před požárem, z původních 75 to bude sotva třetina.

"Nemyslím, že je reálné dostat se na loňská čísla. Kvůli požáru jsme ztratili 70 procent zákazníků," tvrdí Vala. "Zbyl nám komplex tří malých budov, v nich zahájíme velmi malou část původního provozu," dodal.

Lidé ve městě se sice obnovení provozu obávali, velké protesty ale neorganizovali. "Obraceli se na město s tím, že nechtějí, aby tady Remiva podnikala. To ale nemáme možnost ovlivnit," uvedla starostka Chropyně Věra Sigmundová.

"Provoz přírodě neškodí, naopak jí pomáhá. Musí se ale zajistit pořádek a bezpečnost, aby se požár nemohl opakovat," dodala starostka.

Zaměstnance, kteří budou linky obsluhovat, už firma má. Nová místa tak nabídne asi tři. Proškolené pracovníky si udrželi, i když jim museli poslední rok nabídnout jinou práci. "Pro město je cenné každé pracovní místo. Je tady hodně vysoká nezaměstnanost, takže vítáme i to, že si lidé práci udrží a nepřijdou o ni," uvažuje Sigmundová.

Firma nikomu nedluží

Úplně zavřená byla Remiva deset dnů během požáru. Kromě recyklace se zabývá i prodejem recyklačních linek, díky tomu přežila. "Byl to těžký rok, ale dokázali jsme vyčistit všechny plochy a nezůstat nikomu nic dlužní," uvedl Vala.

Celkové škody se vyšplhaly na 270 milionů korun, jen demolice stála 13 milionů korun a stále není dokončená. Poškozeny byly tři firmy, Remiva nejvíc.

Vedení firmy je přesvědčeno, že šlo o žhářství, proto letos v lednu vypsalo odměnu 50 tisíc korun pro toho, kdo s hledáním pachatele pomůže. "Policii se neozval nikdo. S vyšetřováním případu skončíme do poloviny dubna," uvedla policejní mluvčí Jana Bartíková.

Firmě samotné volali dva lidé. "Ty informace byly zajímavé, ale nevím, jestli nějak pomohou. Předali jsme je policii," řekl Vala.

Požár v Remivě byl za posledních několik desítek let největším požárem ve Zlínském kraji. Likvidovalo ho 567 hasičů, kteří spotřebovali takřka 6,5 milionu litrů vody.

Zdroj: https://zlin.idnes.cz

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode